Co to jsou vlastně vyšívané gobelíny?


Tkalcovství je jedno z nejstarších řemesel, které provází lidstvo od počátku civilizace.

 

Nejprve sloužilo k produkci ošacení jako součásti základních potřeb k přežití, později se mohlo stát prostředkem výroby pro radost, zkrášlení či potěšení. Původní tkalcovství bylo nahrazeno ručním vázáním, šitím, uzlíčkováním tkanin, které dalo vzniknout-mimo jiné-nástěnným gobelínům. Neobvyklá technika a originálnost učarovaly autorovi natolik, že začal vytvářet vlastní gobelíny vlastním stylem.

 

Klasický tkaný gobelín je olemován bordurou, ve které se často vyskytují opakující se motivy, které doplňují celkový výraz gobelínu. Tuto techniku začal autor používat v cyklu Starý zákon. Například na gobelínu "Adam a Eva" můžeme v borduře vidět motiv spermie a vajíčka, což také symbolizuje počátek života.

 

Práce na gobelínu začíná upevněním kanavy (náhrady za klasickou osnovu) do provizorního pracovního rámu. Na kanavu se poté přenese návrh z předem připravené kresby. Materiál na šití je možné volit dle vlastního uvážení, fantazie nebo citu: tenké provázky, lýko, příze na pletení, umělá příze a další. Nekonečné vpichování jehlou odspoda nahoru a svrchu zase na spodek může začít.